73. rocznica powstania w getcie warszawskim

W południe przy Pomniku Bohaterów Getta rozpoczną się uroczystości upamiętniające bohaterów powstania w getcie warszawskim. 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta.

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Dariusz Stola podkreśla, że Warszawa jest jedynym miastem w Europie, gdzie były dwa powstania przeciwko okupacji niemieckiej. Jego zdaniem powstanie w getcie i Powstanie Warszawskie to najbardziej dramatyczne momenty w historii stolicy.

Zginął co trzeci mieszkaniec miasta

Dyrektor przypomina, że wymordowanie, śmierć i wywiezienie Żydów z Warszawy jest równoznaczne ze zniszczeniem jednej trzeciej ludności miasta.

"Mimo, że nie jest to okrągła rocznica zakładamy, że będzie znacząca" - mówi Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jego zdaniem pomimo upływającego czasu o tamtych wydarzeniach pamięta coraz częściej nie tylko społeczność żydowska w Polsce, ale także ci, którzy do niej nie należą.

Reklama

Plan uroczystości rocznicowych

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 przy pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Potem uczestnicy uroczystości przejdą stałą trasą pod Pomnik Żegoty, potem Pomnik Szmula Zygielbojma, Bunkier Anielewicza, na Umschlagplatz, i do Enklawy Getta.

O godzinie 17.00. w Muzeum Polin Stowarzyszenie Żydów Kombatantów uhonoruje medalami osoby zasłużone w dialogu polsko-żydowskim.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszy akcja "Żonkile" upamiętniająca bohaterów powstania.

Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy