Sprawa generała Janiszewskiego. IPN wyjaśnia uchybienia

Pion śledczy IPN przeprowadzi postępowanie służbowe, które ma zbadać i wyjaśnić uchybienia dotyczące działań prokuratury wobec gen. Michała Janiszewskiego - jednego z twórców stanu wojennego w Polsce i bliskiego współpracownika gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Informację o postępowaniu służbowym IPN podał w środę na swojej stronie internetowej w związku m.in. z artykułem w "Rzeczpospolitej". Dziennik podał w kwietniu, że prokurator IPN w Katowicach, który prowadził postępowanie przeciwko m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i innym twórcom stanu wojennego w Polsce, mimo że wiedział, iż gen. Janiszewski żyje i jest ciężko chory, to przyjął, że on zmarł, co skutkowało tym, że pominął go w akcie oskarżenia.

"Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (szef pionu śledczego IPN prok. Andrzej Pozorski - PAP) zarządził przeprowadzenie postępowania służbowego, które ma na celu zbadanie i wyjaśnienie powodów powstałych uchybień" - podał w komunikacie IPN, zaznaczając, że Instytut poinformuje opinię publiczną o wynikach przeprowadzonej kontroli.

Reklama

IPN przypomniał, że według dostępnych w IPN baz danych gen. dyw. Michał Janiszewski zmarł 3 lutego 2016 r. Jednocześnie Instytut zwrócił uwagę, że akt oskarżenia pionu śledczego IPN w Katowicach przeciwko Jaruzelskiemu i innym twórcom stanu wojennego trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie w kwietniu 2007 r. Był to - jak przypomniał IPN - "akt oskarżenia przeciwko Wojciechowi Jaruzelskiemu i innym, którym zarzucono udział w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw polegających na ograniczaniu praw i wolności obywatelskich poprzez opracowywanie projektów aktów normatywnych oraz planów i harmonogramów działań organów państwowych, dotyczących nielegalnego wprowadzenia stanu wojennego w Polsce".

"Postanowieniem z 13 kwietnia 2007 roku wskazanym wyżej aktem oskarżenia nie został wówczas objęty gen. Michał Janiszewski" - zaznaczył Instytut.

"W stopniu oczywistym nieprawidłowe"

Ponadto IPN podał, że z kolei w lipcu 2007 r. umorzono śledztwo w sprawie popełnienia zbrodni komunistycznej przez Janiszewskiego w okresie poprzedzającym stan wojenny. Chodziło o popełnianie m.in. przestępstw polegających na pozbawianiu wolności poprzez internowanie i wykonywanie kar pozbawienia wolności. Jako przyczynę umorzenia przyjęto śmierć sprawcy - zaznaczył IPN.

"Powyższe postanowienie z 25 lipca 2007 roku odnoszące się do Michała Janiszewskiego było - w stopniu oczywistym - nieprawidłowe, bowiem tenże Michał Janiszewski zmarł 3 lutego 2016 roku" - podkreślił Instytut.

Gen. Michał Janiszewski urodził się w 1926 r. w Poznaniu. Od 1950 r. był w PZPR i w Wojsku Polskim, najpierw w pionie łączności, potem w Sztabie Generalnym WP. W 1972 r. został szefem gabinetu ówczesnego ministra obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego i z był z nim związany przez cały okres aktywności publicznej generała (czyli w latach 1972-81 w MON, w latach 1983-89 był szefem gabinetu Jaruzelskiego jako przewodniczącego Komitetu Obrony Kraju).

W stanie wojennym gen. Janiszewski wszedł w skład Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Gdy Jaruzelski był premierem, Janiszewski był szefem Urzędu Rady Ministrów. Pozostał nim u premierów Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego (od 1985 r. jako szef URM był ministrem).

Gdy Sejm kontraktowy wybrał Jaruzelskiego na prezydenta, Janiszewski został szefem jego kancelarii. Ustąpił w grudniu 1990 r., gdy prezydentem został Lech Wałęsa. W stan spoczynku został przeniesiony z końcem 1990 r., jako generał dywizji. Zmarł w 2016 r. 

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy