17 kwietnia 1920 r. Piłsudski wydaje rozkaz do ataku na Kijów

Wyprzedzając uderzenie bolszewików, 17 kwietnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz do przygotowania uderzenia na kierunku ukraińskim. Jego celem było zajęcie Kijowa, zniszczenie skoncentrowanych tu armii bolszewickich i przerzucenie sił na newralgiczny, białoruski odcinek frontu.

Po pokonaniu w wojnie domowej oddziałów białych generałów Judenicza i Denikina, Armia Czerwona zaczęła koncentrować siły do uderzenia na zachód.

Zgrupowane na Białorusi główne wojska Frontu Zachodniego, dowodzonego przez Michaiła Tuchczewskiego otrzymały zadanie zdobycia Warszawy, by po "trupie białej Polski" przenieść rewolucję do Niemiec i na zachód Europy. Na południu, na terenach Ukrainy, bolszewicy zgrupowali siły Frontu Południowo-Zachodniego, dowodzonego przez Aleksandra Jegorowa.

Piłsudski, nająć informacje wywiadowcze o koncentrowaniu wojsk bolszewickich do ataku na Polskę, podejmował działania uprzedzające. Nie mając wystarczających sił do walki z na całym froncie, doprowadził do rozcięcia połączenia pomiędzy armiami Tuchaczewskiego i Jegorowa. Udało mu się to dzięki zajęciu w marcu 1920 r. węzłów kolejowych Mozyrz i Kalenkowicze. Kontruderzenia bolszewików, by odzyskać linię kolejową łącząca tereny zajmowane przez Fronty Zachodni i Południowo-Zachodni nie powiodły im się.

Reklama

Marszałek usiłował również działaniami politycznymi utrudnić atak Armii Czerwonej. Jako miejsce rokowań zaproponował Borysów, położony dokładnie w centrum zgrupowania frontu Tuchaczewskiego. Bolszewicy, przygotowujący się do uderzenia na Polskę, propozycję odrzucili, ale dało to Piłsudskiemu kilka bezcennych dni na przygotowania do odparcia bolszewickiego najazdu.

17 kwietnia 1920 r. marszałek Józef Piłsudski zdecydował o wyprowadzeniu uprzedzającego uderzenia na siły Frontu Południowo-Zachodniego Armii Czerwonej. Celem Piłsudskiego było rozbicie armii dowodzonych przez Jegorowa, a następnie przerzucenie sił do walki z Frontem Zachodnim Tuchaczewskiego.

Marszałek, zapewniając sobie wsparcie przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej Semena Petlury liczył również, że po wkroczeniu do Kijowa uda się utworzyć państwo ukraińskie przyjazne Polsce. Zarysowany w ramach planów federacyjnych Piłsudskiego sojusz polsko-ukraiński, będący elementem koncepcji tworzenia buforowych państw, oddzielających Polskę od agresywnej Rosji, objąć miał pas od krajów nadbałtyckich po Morze Czarne.

Zgodnie z rozkazem z 17 kwietnia 1920 r., termin wyprawy kijowskiej wyznaczono na 25 kwietnia.

NH

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marszałek Józef Piłsudski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy