W południe przy Pomniku Bohaterów Getta rozpoczną się uroczystości upamiętniające bohaterów powstania w getcie warszawskim. 73 lata temu, 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie, które było odpowiedzią na rozpoczęcie przez Niemców akcji ostatecznej likwidacji getta.

Zdjęcie

Pomnik Bohaterów Getta /Wojciech Stróżyk /East News
Pomnik Bohaterów Getta
/Wojciech Stróżyk /East News

Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin Dariusz Stola podkreśla, że Warszawa jest jedynym miastem w Europie, gdzie były dwa powstania przeciwko okupacji niemieckiej. Jego zdaniem powstanie w getcie i Powstanie Warszawskie to najbardziej dramatyczne momenty w historii stolicy.

Zginął co trzeci mieszkaniec miasta

Dyrektor przypomina, że wymordowanie, śmierć i wywiezienie Żydów z Warszawy jest równoznaczne ze zniszczeniem jednej trzeciej ludności miasta.

Reklama

"Mimo, że nie jest to okrągła rocznica zakładamy, że będzie znacząca" - mówi Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Jego zdaniem pomimo upływającego czasu o tamtych wydarzeniach pamięta coraz częściej nie tylko społeczność żydowska w Polsce, ale także ci, którzy do niej nie należą.

Plan uroczystości rocznicowych

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 przy pomniku Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Potem uczestnicy uroczystości przejdą stałą trasą pod Pomnik Żegoty, potem Pomnik Szmula Zygielbojma, Bunkier Anielewicza, na Umschlagplatz, i do Enklawy Getta.

O godzinie 17.00. w Muzeum Polin Stowarzyszenie Żydów Kombatantów uhonoruje medalami osoby zasłużone w dialogu polsko-żydowskim.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszy akcja "Żonkile" upamiętniająca bohaterów powstania.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności