Z okazji 70. rocznicy powstania warszawskiego parlamentarzyści w Szlezwiku-Holsztynie przyjęli jednogłośnie uchwałę ws. gen. SS Heinza Reinefartha. W ten sposób przepraszają, że po wojnie nie został on rozliczony ze zbrodni - pisze "Gazeta Wyborcza".

Zdjęcie

Dowódca SS Heinz Reinefarth ze swoim sztabem na warszawskiej Woli, sierpień 1944 /reprodukcja FoKa /Agencja FORUM
Dowódca SS Heinz Reinefarth ze swoim sztabem na warszawskiej Woli, sierpień 1944
/reprodukcja FoKa /Agencja FORUM

W Polsce Reinefarth jest uznawany za jednego z największych zbrodniarzy wojennych. W pierwszych dniach zrywu 1944 r. jego oddziały wymordowały ok. 60 tys. mieszkańców Woli, dopuściły się też zbrodni na Powiślu i Czerniakowie - przypomina "GW".

"Głęboko ubolewamy, że po 1945 r. w naszym landzie zbrodniarz wojenny mógł zostać posłem do Landtagu" - uchwałę takiej treści przyjęli parlamentarzyści w Szlezwiku-Holsztynie. 

Reklama

W uchwale czytamy, że "Landtag wyraźnie poczuwa się do odpowiedzialności wobec ofiar narodowosocjalistycznego bezprawia i ma też smutną świadomość, że pełne zadośćuczynienie milionom ofiar nazizmu niestety nigdy nie będzie w pełni możliwe". "Landtag z całą stanowczością potępia zbrodnie popełnione przez swojego byłego członka Heinza Reinefartha, a w szczególności brutalne stłumienie powstania warszawskiego. Ofiary prosi o wybaczenie" - napisano w dokumencie.

Reinefarth nigdy za swoje zbrodnie nie odpowiedział. Wywiady Wielkiej Brytanii i USA uniemożliwiły bowiem jego ekstradycję do Polski, gdzie czekała go szubienica. Od lat 50. był burmistrzem w Westerland, a także wieloletnim posłem do Landtagu Szlezwika-Holsztynu.

Posłowie zamierzają teraz drobiazgowo prześwietlić najnowszą historię swojego landu. "GW" przypomina, że po wojnie Szlezwik-Holsztyn stał się ostoją wielu nazistowskich zbrodniarzy: strażników z obozów koncentracyjnych, oficerów SS, lekarzy, którzy prowadzili eksperymenty na ludziach lub pracowali przy programie eutanazji. Dlatego land zyskał miano "brunatnego bagna".

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

PAP/INTERIA.PL