Wkład Żydów polskich w powstanie Izraela to najnowsza wystawa, na której zaprezentowano jak wielką rolę w utworzeniu w 1948 roku państwa Izrael odegrali Żydzi polskiego pochodzenia. Od dzisiaj można oglądać ją w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej.

Zdjęcie

Ekspozycja zawiera 27 paneli i skierowana jest do każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się historią zarówno polską jak i izraelską. /Jolanta Kamińska /INTERIA.PL
Ekspozycja zawiera 27 paneli i skierowana jest do każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się historią zarówno polską jak i izraelską.
/Jolanta Kamińska /INTERIA.PL

- Pierwszy premier Izraela - Dawid Ben Gurion  był polskim Żydem, podobnie prezydent Izraela Szimon Peres to również polski Żyd. Bardzo wielu członków parlamentu, czy osób ważnych dla kultury Izraela miało polskie korzenie. Chcieliśmy pokazać Polakom, jak ogromny wkład w powstanie Izraela mieli Żydzi, którzy niegdyś byli naszymi obywatelami. Przecież przed II wojną światową stanowili oni aż 10 procent polskiego społeczeństwa - tłumaczyła doktor Ewa Węgrzyn z instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, organizatorka wystawy.

Ekspozycja powstała przy ścisłej współpracy polsko-izraelskiej. Bezpośrednimi organizatorami są Beit Berl College w Izraelu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Reklama

- Bardzo się cieszę, że odnajdujemy w przeszłości wiele wspólnego, ale także wiele dobrego. Nie możemy powiedzieć, że w przeszłości łączyło nas tylko to, co dobre, ale dzisiaj pamiętajmy o tym, by właśnie to akcentować najmocniej. By przyszłość oparta na naszej współpracy była lepsza - mówił podczas uroczystego otwarcia prorektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prof. dr hab. Kazimierz Karolczak.

Ekspozycja zawiera 27 paneli i skierowana jest do każdego, kto choć w minimalnym stopniu interesuje się historią zarówno polską, jak i izraelską. Stanowi syntezę dość rozległej historii powstania państwa Izrael i polskich Żydów.

Polscy Żydzi zbudowali Izrael. Wystawa

liczba zdjęć: 7

Wystawę oglądać można do połowy listopada w czasie otwarcia Centrum Kultury Żydowskiej od godziny 10 do 18.

JK

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności