W Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym (MRU) - w gigantycznym kompleksie podziemnych fortyfikacji - przechowano po wojnie zrabowane dzieła sztuki - czy na pewno odnaleziono wszystkie komory i skrytki? Odpowiedź na to pytanie poznają widzowie oglądając drugi odcinek nowego programu "Poszukiwacze zaginionej prawdy" na kanale HISTORY w poniedziałek, 23 października o godz. 22:30.

Zdjęcie

Jacek Podemski i Piotr Maszkowski na tropie zrabowanych dzieł sztuki /materiały prasowe
Jacek Podemski i Piotr Maszkowski na tropie zrabowanych dzieł sztuki
/materiały prasowe

Każdy odcinek "Poszukiwaczy zaginionej prawdy" to podróż po Polsce śladem dziwnych i niewyjaśnionych dotąd opowieści. Poprzez rozmowy z mieszkańcami, analizy ekspertów oraz wizyty w archiwach i obiektach związanych ze sprawą, Jacek Podemski i Piotr Maszkowski postarają się oddzielić fakty od mitów.

Umocniony Łuk Odry i Warty (niem. Festungsfront Oder-Warthe Bogen) zwany najczęściej Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym (MRU) to ogromny kompleks poniemieckich umocnień z okresu II wojny światowej. Jest to jedna z największych podziemnych fortyfikacji na świecie.

W 1945 roku przesuwający się w stronę Berlina Rosjanie weszli do podziemi MRU i znaleźli tutaj 444 skrzynie wypełnione bezcennymi dziełami sztuki zrabowanymi z polskich zbiorów, które były tam magazynowane przez hitlerowców. Wielu znawców fortyfikacji twierdzi, że nie odkryto jeszcze wszystkich korytarzy i podziemnych magazynów w MRU, które mogły skrywać brakujące, bezcenne skarby kultury.

Reklama

Prowadzący program Piotr Maszkowski i Jacek Podemski spotkają się z ekspertami, historykami i eksploratorami, którzy od lat badają międzyrzeckie podziemia. Zapytają ich czy jest możliwe, że wciąż nieodnalezione dzieła sztuki spoczywają gdzieś w podziemiach. 

Nowy odcinek programu "Poszukiwacze zaginionej prawdy" już w najbliższy poniedziałek o godz. 22:30 na kanale HISTORY. 

Zdjęcie

Jacek Podemski i Piotr Maszkowski /materiały prasowe
Jacek Podemski i Piotr Maszkowski
/materiały prasowe

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

materiały prasowe