Obrazy i przedmioty: wymowni świadkowie jednej z najkrwawszych kampanii wojskowych II wojny światowej; bezsprzecznie jednej z najbardziej kontrowersyjnych i najczęściej omawianych, prawdopodobnie najkrwawszej kampanii po kampanii rosyjskiej, która pochłonęła wiele ofiar - cywilów i wojskowych. Dziś wiemy, że była to jedna z największych katastrof XX wieku, porównywalna do kataklizmu o ogromnych rozmiarach.

Zdjęcie

Wystawa już cieszy się sporym powodzeniem, fot. facebook.com/lineagustav /
Wystawa już cieszy się sporym powodzeniem, fot. facebook.com/lineagustav
/

Wystawa "Widoki z frontu - Cassino, styczeń-maj 1944", zorganizowana przez Stowarzyszenie Linii Gustawa - Centrum Studiów i Badań Historyczno-Wojskowych, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Cassino i Monte Cassino, ma na celu przypomnienie najistotniejszych  momentów walk, które rozegrały się na wzgórzach Monte Cassino w okresie od stycznia do maja 1944 roku i które - w historiografii anglo-amerykańskiej -  zostały podzielone na cztery fazy.

Zdjęcia pochodzą z bogatej ikonografii udostępnionej dla projektów waloryzacyjnych podjętych wiele lat temu przez Stowarzyszenie na obszarach, na które na przełomie lat 1943/44 miały wpływ tragiczne i dobrze znane wydarzenia wojenne

Reklama

Ekspozycja składa się z fotografii, niektórych dotąd niepublikowanych, pochodzących w większości z archiwów historycznych, instytutów badawczych, muzeów, fundacji oraz ze zbiorów członków Stowarzyszenia Linii Gustawa.

Zdjęcie

Plakat zapraszający na wystawę /
Plakat zapraszający na wystawę
/

Wystawa została wzbogacona o bogatą kolekcję pamiątek z okresu drugiej wojny światowej, w większości po żołnierzach biorących udział w bitwie o Monte Cassino, należących do prestiżowej "Kolekcji Langiano", zgromadzonej przez Włocha Giancarlo Langiano.

Na ekspozycji zaprezentowano także niektóre artefakty pochodzące z wieloletnich badań członków Stowarzyszenia Linii Gustawa.

Tego typu wystawy stanowią część powstającego Muzeum Linii Gustawa, inicjatywy muzealnej o  charakterze archeologiczno-wojskowym, aktualnie realizowanej, promowanej przez Stowarzyszenie we współpracy z ważnymi partnerami międzynarodowymi i pod patronatem miasta Cassino.

Portal INTERIA.PL ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Linii Gustawa i jest patronem honorowym tej wystawy.

Źródło:  gustavline.it

Tłum.: Ewa Mickiewicz

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności