Przełom w poszukiwaniach miejsca pochówku majora "Hubala"?

Na cmentarzu rzymskokatolickim w Inowłodzu przy kościele św. Idziego przeprowadzono prace sondażowe, mające na celu ustalenie domniemanego miejsce spoczynku majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" – informuje serwis Nasz Inowłódz.

O zgodę na przeprowadzenie prac sondażowych wystąpiła do Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Fundacja "Honor, Ojczyzna" im. Majora Władysława Raginisa, a prace wykonała ekipa Stowarzyszenia "Wizna 1939". Na razie prace nie przyniosły rozstrzygnięcia, czy rzeczywiście na cmentarzu w Inowłodzu spoczywa major "Hubal". Znaleziono niewielki fragment kości czaszki (3 cm na 3 cm).

Odnaleziony fragment czaszki zostanie przekazany do badań DNA, jednak w opinii eksperta-antropologa dr. Łukasza Stanaszka, obecnego podczas poszukiwań, ze względu na rodzaj i wielkość materiału badawczego, takie badanie będzie trudne do zrealizowania - czytamy na stronie Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Reklama

Prace w Inowłodzu mają być jednak kontynuowane, gdyż dotychczasowe sondaże nie dały efektu. Udało się jedynie wykluczyć pewne hipotezy dotyczące pochówku "Hubala".  

Nie ulega też wątpliwości, że poszukiwania szczątków majora Hubala weszły w nową fazę, (...) miejsce tych poszukiwań zostało ograniczone do znacznie mniejszego obszaru - pisze serwis Stowarzyszenia "Wizna 1939".

Co się stało ze szczątkami "Hubala"?

Dzieje poszukiwań domniemanego grobu "Hubala" na cmentarzu w Inowłodzu mają związek z dwoma Stanisławami Kowalskimi. Jeden z nich był księdzem w miejscowej parafii do 1949 roku, a drugi osobiście brał udział w pochówku ciała majora Dobrzańskiego.

O pogrzebie zwłok "Hubala" opowiedział Pawłowi Beuthowi teść Jan Kowalski, syn Stanisława Kowalskiego, który brał udział w pochówku. Beuth w programie "Było nie minęło - kronika zwiadowców historii" ujawnił kulisy tej sprawy.

W 1940 roku ciało "Hubala" , na prośbę księdza Stanisława Kowalskiego, zostało pochowane w grobie rodziny Kowalskich. W grzebaniu zwłok brały jeszcze udział dwie osoby: Jan Grad i Karkowski. Wszyscy zobowiązali się do zachowania w tajemnicy miejsca pochówku bohatera.

W 1949 roku zmarła pierwsza żona Stanisława Kowalskiego Rozalia. Wtedy ksiądz Stanisław Kowalski, wdowiec Stanisław Kowalski oraz Grad i Karkowski, ze względu na przepełnienie grobowca, przenieśli ciało "Hubala" do grobu pod murem cmentarza.

Już w latach 80. w miejscu, gdzie pochowano majora Dobrzańskiego, miał powstać inny grobowiec. Kopiący go robotnicy natrafili na liczne kości ludzkie. Zostały one zachowane obok nowego grobowca i oznaczone kamienną tablicą.


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy