Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni w Pruszkowie i poszukuje osób, które przewinęły się przez funkcjonujący tam w czasie wojny drugiej wojny światowej niemiecki obóz przejściowy Dulag 121 - informuje "Rzeczpospolita".

Pion śledczy IPN poszukuje zarówno osób, które znalazły się w tym obozie, jak i ich bliskich. Obecnie dociera on do osób, które znalazły się na listach przewozowych z Dulagu 121 do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz- podaje "Rzeczpospolita".

IPN dysponuje też listą sporządzoną przez PCK z 213 nazwiskami osób, które przebywały w obozie w Pruszkowie. Kolejną grupę przesłuchiwanych będą stanowić osoby , które znajdą się na tak zwanej "liście pamięci"  tworzonej przez muzeum Dulag 121. Wiadomo, że widnieje już na niej 17 tysięcy osób, wkrótce pojawi się kolejnych kilka tysięcy.

Reklama

Pracownicy muzeum kierują apel do wszystkich bliskich osób, które przeszły przez obóz o kontakt z placówką.

Dziennik przypomina, że śledztwo prowadzone przez IPN dotyczy zabójstw popełnionych od 6 sierpnia 1944 roku do października 1944 roku w obozie Dulag 121 na ludności cywilnej wysiedlonej z Warszawy przez Niemców.

Więcej w "Rzeczpospolitej"


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności