Nowej książce prof. Andrzeja Nowaka "Uległość czy niepodległość" poświęcone będzie spotkanie, które odbędzie się w sobotę 6 grudnia 2014 r. o godz. 16.30 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy ul. św. Faustyny 3 w Krakowie.

Zdjęcie

Andrzej Nowak "Uległość czy niepodległość" Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2014 /materiały prasowe
Andrzej Nowak "Uległość czy niepodległość" Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2014
/materiały prasowe

Prof. Andrzej Nowak jest uznanym historykiem, specjalistą od dziejów Polski, a zwłaszcza relacji z naszym wschodnim sąsiadem - imperium rosyjskim, występującym w przeszłości i współcześnie pod różniącymi się nazwami i postaciami.
Jak podkreśla autor w we wstępie do swojej najnowszej książki, jego zamiarem jest ukazanie obecnej sytuacji Polski w jej geopolitycznym kontekście, "jaki tworzy nowa faza ekspansji rosyjskiego imperium i zagrożenie przyzwolenia na ogarnięcie ta falą całej naszej części Europy. To zagrożenie nazywa się historycznie polityką appeasementu, zaspokajania agresora, polityką praktykowaną w XX w. i obecnie przez zachodnie mocarstwa. Rosyjski imperializm i zachodni appeasement - czy mamy wobec nich skapitulować?"
Prof. Andrzej Nowak udziela oczywistej odpowiedzi: "Kapitulować nam nie wolno - chyba że zgadzamy się na rolę 'maszkary'. Na przyjęcie tej roli nie pozwala nam nasza wielka wolnościowa tradycja, tradycja wspaniałej niezgody na zniewolenie"
W trakcie spotkania wykład "Czym mierzy się niepodległość?" wygłosi prof. Krzysztof Szczerski.
Książka "Uległość czy niepodległość" ukazała się dzięki krakowskiemu wydawnictwu Biały Kruk.

Czytaj także w serwisie Nowa Historia:

Reklama

Andrzej Nowak "Niepodległość - próba charakteru"

Andrzej Nowak "Okrągły stół stał się takim rytuałem dla ubogich"


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności