W stulecie urodzin Jana Karskiego Narodowe Centrum Kultury przygotowało wystawę, poświęconą legendarnemu emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego. Wystawa została otwarta 24 kwietnia 2014 r. w rodzinnym mieście Karskiego - Łodzi, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Zdjęcie

Wystawa w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jest jednym z punktów obchodów 100-lecia urodzin Jana Karskiego /materiały prasowe
Wystawa w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jest jednym z punktów obchodów 100-lecia urodzin Jana Karskiego
/materiały prasowe

Jan Karski (prawdziwe nazwisko Kozielewski) urodził się w Łodzi 24 kwietnia 1914 roku. Wystawa ma charakter projektu multimedialnego prezentującego niepublikowane wcześniej materiały filmowe, wywiady oraz archiwalia na temat kuriera Polskiego Państwa Podziemnego.

Jan Karski w Berlinie. Co kurier Polski Walczącej robił w stolicy III Rzeszy?

Jan Karski był legendarnym kurierem Państwa Podziemnego. Jego misje z okupowanej przez Niemców Polski dostarczyły aliantom niezbitych dowodów o systemie nazistowskiego terroru w podbitym kraju oraz o dokonywanej na masowa skalę eksterminacji Żydów. czytaj więcej

Zaaranżowana na powierzchni ponad 250 m kw. ekspozycja ma na celu przybliżenie, zarówno polskiej, jak i międzynarodowej publiczności jednej z najwspanialszych postaci historii XX wieku. Zwiedzający mają okazję poznać niezwykłe koleje losów legendarnego kuriera, dzięki któremu świat dowiedział się o Holocauście.

Reklama

To nie tylko wystawa biograficzna, drobiazgowo ukazująca chronologię zdarzeń składających się na życiorys Jana Karskiego, ale także wizualny esej poświęcony jego osobie, próbujący odpowiedzieć na pytania: kim był Jan Karski? Co ukształtowało jego postawę etyczną? Jakie znaczenie miał jego czyn? Jaka była nań odpowiedź świata? I wreszcie: jakie niesie on przesłanie dla nas, współczesnych?

Wystawa jest jednym z elementów łódzkich obchodów stulecia urodzin Jana Karskiego odbywających się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Organizator wystaw: Narodowe Centrum Kultury. Kurator wystawy - Jarosław Suchan - dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.

Wystawa potrwa do 24 grudnia 2014 roku.

opr. AS

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności