Porównując ten zryw z innymi można powiedzieć, że Żołnierze Wyklęci wzniecili po wojnie wielkie, antykomunistyczne powstanie. Wymowa tamtych wydarzeń nie przebiła się jednak jeszcze do ludzkiej świadomości - mówił w Polskim Radiu 24 profesor Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar komunistycznego terroru.

Zdjęcie

1 marca obchodzy jest dzień Żołnierzy Wyklętych /IPN
1 marca obchodzy jest dzień Żołnierzy Wyklętych
/IPN

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak zaznaczył historyk, biorąc pod uwagę liczbę osób zaangażowanych w walkę z komunistami po wojnie, a także zasięg tej walki, można mówić o powstaniu. - Jednak, jakoś ten termin w naszej świadomości dotychczas nie funkcjonuje  - dodał.
Historyk podkreślił, że członków antykomunistycznego podziemia lepiej jest nazywać "Żołnierzami Niezłomnymi", bo termin "Wyklęci" ma znaczenie pejoratywne. - Wyklęty" to ktoś, kto popełnił jakieś zło, niegodziwość, a przecież - jak mówił prof. Szwagrzyk - mamy do czynienia z bohaterami narodowymi. Zdaniem historyka, powinniśmy patrzeć na wzorce z innych krajów, na przykład z Litwy, gdzie antykomunistyczni bojownicy nazywani są "leśnymi braćmi".

"Zrobiono bardzo dużo, aby tych ludzi zamordować"

Reklama


Profesor Krzysztof Szwagrzyk jest szefem zespołu w IPN, poszukującego miejsc, w których pogrzebani są Żołnierze Wyklęci. Jak mówił historyk, jest to bardzo żmudny proces. Przede wszystkim ze względu na politykę komunistów, którzy uznawali, że zwłoki wrogów nie należą do rodziny, a do państwa. Konsekwencją takiego myślenia było grzebanie Żołnierzy Wyklętych w bezimiennych grobach. Jak dodał historyk, zrobiono bardzo dużo, by tych ludzi zamordować, a potem zabić pamięć o nich. Profesor Szwagrzyk przyznał też ze smutkiem, że wciąż jest wiele miejsc pochówku, o których nie wiedzą historycy.
Główne uroczystości dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Później w Pałacu Prezydenckim rodzinom ofiar komunistycznego terroru zostaną wręczone noty identyfikacyjne. W uroczystościach weźmie udział Bronisław Komorowski.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności