• Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora

   Galeria:

   "Chciałbym poprowadzić Cię po pachnących ziołami carynkach i smaganych wiatrami połoninach, po grzbietach i dolinach, po zagubionych wśród gór przysiółkach i leśnych ostępach. Powędrujemy razem przez rwące potoki i woryniowe perełazy, do zacisznych, gościnnych schronisk przytulonych do górskich stoków... I jeśli poczujesz wtedy jakiś dziwny skurcz w gardle i odezwie się w Twoim sercu żal za tym światem, który istnieje już tylko na starej fotografii, będę szczęśliwy, że udało mi się choć na chwilę go ożywić i choć trochę z niego ocalić" – tak pisze o swojej książce Andrzej Wielocha, prezes Towarzystwa Karpackiego i wielki miłośnik Karpat.

   Album tworzy zbiór przedwojennych fotografii Karpat Wschodnich znajdujących się w granicach II Rzeczypospolitej. Wśród nich czytelnicy mogą zobaczyć charakterystyczne letnie i zimowe krajobrazy regionu: m.in. Bieszczady, Gorgany, Czarnohorę, Beskid Huculski. Autor w interesujący sposób opisuje także etnografię Karpat Wschodnich: życie codzienne Łemków, Bojków, Hucułów (stroje, zajęcia ze szczególnym uwzględnieniem pasterstwa, muzykę i taniec, zwyczaje, wyroby sztuki ludowej, architekturę drewnianą sakralną i świecką).
   Książka do kupienia na stronie Wydawnictwa RM: www.rm.com.pl
   Zobacz również zdjęcia z przedwojennego Lwowa

   "Przedwojenne Bieszczady, Gorgany i Czarnohora" na stronie Wydawnictwa RM

   Zdjęcie:

   Dla uczczenia pamięci o walkach legionistów i o pomocy niesionej im przez Hucułów organizowano corocznie od 1934 r. marsz narciarski Huculskim Szlakiem II Brygady Legionów Polskich. Jego inicjatorem był wiceminister spraw wojskowych gen. Kasprzycki.

   Autor:

   Wydawnictwo RM/Witold Pikiel

   Źródło:

   INTERIA.PL

  • Oceń zdjęcie z galerii

   Ocen: 79
  • Reklama