25 stycznia 1971 r. Edward Gierek: „Pomożecie?”

I sekretarz KC PZPR Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz przybyli, 24 stycznia, na Wybrzeże, do Szczecina, by spotkać się ze strajkującymi robotnikami stoczni im. Adolfa Warskiego.

Protest wywołało rozpowszechnianie fałszywej informacji o zobowiązaniach produkcyjnych podjętych dla poparcia nowego kierownictwa partii. Do stoczniowców dołączyło 20 zakładów pracy.

Przedstawiono 12 postulatów, w których zażądano m.in. wycofania fałszywych informacji o zobowiązaniach, obniżenia cen na artykuły spożywcze i wolnych wyborów do władz związkowych. Doszło do spotkania przedstawicieli wszystkich wydziałów stoczni z przybyłym aktywem partyjno-rządowym.

Po dziewięciogodzinnej dyskusji i deklaracji Edwarda Gierka, że zostaną w kraju wprowadzone zmiany, strajk zakończono.

Reklama

Następnego dnia I sekretarz KC PZPR i premier spotkali się ze stoczniowcami Gdańska. Edward Gierek obiecywał zmianę stylu rządzenia i wprowadzenie reform.

"Możecie być towarzysze przekonani, że my, tak samo jak i wy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu jak ten, który żeśmy zdeklarowali i to jest podstawowy program naszego działania. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak, pomożecie? No!" - zwrócił się do zebranych.

Sala odpowiedziała anemicznymi oklaskami. Nie było gromkiego "Pomożemy!" - co później lansowała peerelowska propaganda, jako symbol akceptacji i włączenia się społeczeństwa w partyjne reformy.

AS

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Edward Gierek | Piotr Jaroszewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy