Rządy Wielkiej Brytanii i USA uznały żołnierzy Armii Krajowej za kombatantów, którym przysługują wszelkie prawa gwarantowane przez konwencje międzynarodowe. Było to szczególnie istotne dla żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim - bez statusu kombatanta powstańcy byli traktowani przez Niemców jak "bandyci".

Zdjęcie

Powstanie Warszawskie, walki oddzialu Baszta /Reprodukcja: FoKa /Agencja FORUM
Powstanie Warszawskie, walki oddzialu Baszta
/Reprodukcja: FoKa /Agencja FORUM

W opublikowanym przez Brytyjczyków - ogłoszonym przez agencje Reutera i Associated Press - oświadczeniu stwierdzono m.in. "Rząd J. K. Mości otrzymuje liczne raporty, świadczące o tym, że członkowie Polskiej Armii Krajowej, która prowadzi czynną akcję przeciw wspólnemu wrogowi traktowani są przez niemieckie władze wojskowe niezgodnie z prawami i zwyczajami wojskowymi". W związku z tym rząd J.K.M. złożył oficjalną deklarację: "Polska Armia Krajowa, zmobilizowana obecnie stanowi siłę kombatancką będącą integralną częścią Polskich Sił Zbrojnych". Podkreślono, że żołnierze AK działają przeciw nieprzyjacielowi jawnie, są pod odpowiedzialnym dowództwem i mają wyraźne odznaki lub polski mundur. "W tych warunkach - głosiła deklaracja - represje wobec członków Polskiej Armii są pogwałceniem przepisów wojennych obowiązujących Niemców. Wobec tego Rząd J.K. Mości uroczyście ostrzega wszystkich Niemców, którzy biorą jakikolwiek udział w pogwałceniu tych praw lub też są w jakikolwiek sposób za nie odpowiedzialni, że czynią tak na własne ryzyko i będą pociągnięci do odpowiedzialności za swe zbrodnie".

Następnego dnia - 30 sierpnia 1944 Rząd R.P. wydał oświadczenie, "Polska Armia Krajowa tocząca z najwyższym bohaterstwem i poświęceniem otwartą walkę na ziemiach R.P. stanowi część regularnych Sił Zbrojnych Rzplitej". "Rząd Polski posiada i gromadzi w dalszym ciągu dowody okrutnego i barbarzyńskiego postępowania Niemców z żołnierzami Armii Krajowej, którzy dostają się w ich ręce. Rząd Polski oświadcza, że bezpośredni i pośredni sprawcy tych zbrodni będą ścigani i poniosą zasłużoną karę".

Reklama

3 września ogłoszono oficjalny komunikat Deutsche Nachrichtenbűro: "Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych oświadczył, że »patrioci polscy« , którzy poddają się w Warszawie, będą traktowani jako jeńcy wojenni".

Praw kombatanckich żołnierzy AK nie uznawały władze sowieckie.

AS

"Wielki Test z Historii". Weź udział w konkursie!

Zapraszamy do udziału w "Wielkim Teście z Historii" organizowanym przez TVP1. 1 września o 20:40 wystarczy wejść na stronę INTERIA.PL i rozwiązać test online. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. czytaj więcej

"Wielki Test z Historii"

Zapraszamy do udziału w "Wielkim Teście z Historii" organizowanym przez TVP1. 1 września o 20:40 wystarczy wejść na stronę INTERIA.PL i rozwiązać test online. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody.

Test poświęcony będzie ważnym wydarzeniom rocznicowym związanym z II Wojną Światową, które przypadają na 2014 r. Pytania będą dotyczyły m.in. kampanii wrześniowej 1939 r, Powstania Warszawskiego i walk polskich oddziałów na frontach zachodniej Europy w 1944 r.

Test będzie można oglądać w TVP 1  i równocześnie rozwiązywać online na stronie INTERIA.PL. Aby wziąć w nim udział, wystarczy  w poniedziałek 1 września o godz. 20.00 wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem http://testzhistorii.interia.pl, zaakceptować regulamin i odpowiedzieć na pytania konkursowe, emitowane w trakcie trwania konkursu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza

Więcej na temat:Armia Krajowa