W nocy z 3 na 4 sierpnia kilkudziesięcioosobowy oddział sowieckich dywersantów napadł na przygraniczne polskie miasteczko Stołpce.

Zdjęcie

Pomnik poległym policjantów na cmentarzu w Stołpcach /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Pomnik poległym policjantów na cmentarzu w Stołpcach
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Stołpce, w pobliżu Nowogródka, to powiatowe miasteczko na wschodnich rubieżach II Rzeczpospolitej, położone nad Niemnem i przy linii kolejowej z Warszawy do Mińska i Moskwy.

Wrzesień 1939. Walki grupy KOP gen. Wilhelma Orlik– Rückemanna z Armią Czerwoną

Wojna obronna 1939 roku jest jedną z największych klęsk w naszej historii. Po zaledwie dwudziestu latach od odzyskania niepodległości, młode państwo musiało stawić czoła dwóm wrogom. Większość z nas pamięta o walkach żołnierzy Westerplatte, o obrońcach Warszawy czy Helu, wciąż jednak mało mówi... czytaj więcej

Przygraniczne położenie sprawiało, że w okresie międzywojennym na stacji w Stołpcach przyjmowano repatriantów, którym udało się opuścić Związek Sowiecki. Dochodziło tu również do wymiany pomiędzy Polską a Sowietami szpiegów i więźniów politycznych.

Reklama

W nocy z 3 na 4 sierpnia 1924 r. kilkudziesięciu dywersantów, uzbrojonych przez Armię Czerwoną i dowiezionych na miejsce ataku jej ciężarówkami, dokonało napadu na Stołpce. Napastnicy zabili siedmiu polskich policjantów i urzędnika starostwa. Kilkanaście osób zostało rannych.

Napad na Stołpce był jedną z licznych prowokacji granicznych, jakich Sowieci dopuszczali się po zakończeniu wojny 1920 r. i podpisaniu traktatu ryskiego. Celem tych ataków było destabilizowanie sytuacji na pograniczu z Polską. Niemal w tym samym czasie, co napaść na Stołpce, doszło do ataków na pociągi pasażerskie pod Leśną i pod Łowczą.

Po napadzie z 3 sierpnia Polska postanowiła podjąć stanowcze działania. Dla lepszej ochrony wschodnich rubieży powołano specjalną jednostką wojskową - Korpus Ochrony Pogranicza.

Zdjęcie

Wymiana więźniów politycznych na stacji w Stołpcach (rok 1932) /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Wymiana więźniów politycznych na stacji w Stołpcach (rok 1932)
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zdjęcie

Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza przy strażnicy w pobliżu Stołpc /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza przy strażnicy w pobliżu Stołpc
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza