Obchody Święta Morza, w zbudowanym od podstaw przez II Rzeczpospolitą porcie w Gdyni, weszły do kanonu uroczystych wydarzeń w przedwojennej Polsce. Pierwsze z nich odbyły się 31 lipca 1932 roku.

Zdjęcie

Obchody Święta Morza w Gdyni. Prezydent Ignacy Mościcki na pokładzie okrętu wojennego podczas powitania z jednym z oficerów /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obchody Święta Morza w Gdyni. Prezydent Ignacy Mościcki na pokładzie okrętu wojennego podczas powitania z jednym z oficerów
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Z inicjatywą zorganizowania Święta Morza w Gdyni, która w latach 30. XX wieku powoli stawała się jednym z najważniejszych portów bałtyckich, wyszedł Andrzeja Wachowiaka z Ligi Morskiej i Kolonialnej. Pomysł został podchwycony przez władze i okazał się być wielkim sukcesem - Polacy chętnie przybywali do portu, by celebrować obecność Polski nad Bałtykiem. Szacuje się, że 31 lipca 1932 roku zjawiło się około 100 tysięcy osób z całego kraju.

Na obchodach Święta Morza nie mogło zabraknąć najwyższych władz. Obecny byli między innymi prezydent Ignacy Mościcki, marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski i marszałek Senatu Władysław Raczkiewicz, premier Aleksander Prystor i członkowie rządu. Uroczystą mszę odprawił biskup chełmiński Stanisław Okoniewski. Po mszy przemówienie wygłosił prezydent Mościcki, który powiedział między innymi, że Gdynia to "kamień węgielny naszego niepodległego bytu".

Reklama

Zdjęcie

Obchody Święta Morza w Gdyni. Front oddziału Marynarki Wojennej w czasie nabożeństwa na molo /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obchody Święta Morza w Gdyni. Front oddziału Marynarki Wojennej w czasie nabożeństwa na molo
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Najwyższe władze wojskowe reprezentowali kontradmirał Jerzy Świrski, generał Gustaw Orlicz-Dreszer z Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej, generał Stanisław Kwaśniewski czy generał Sergiusz Zahorski.

Widzowie mogli obejrzeć defiladę pułków kawalerii, batalionu morskiego z Wejherowa oraz batalionu marynarki. Ulicami Gdyni maszerowali członkowie licznych związków, stowarzyszeń, szkół i innych organizacji.

Zdjęcie

Obchody Święta Morza w Gdyni. Statki i okręty w gali banderowej. Na pierwszym planie widoczny ORP "Ryś", na drugim ORP "Żbik" i w głębi ORP "Wicher" /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obchody Święta Morza w Gdyni. Statki i okręty w gali banderowej. Na pierwszym planie widoczny ORP "Ryś", na drugim ORP "Żbik" i w głębi ORP "Wicher"
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Tymczasem w gdyńskim porcie prezentowały się trzy łodzie podwodne, kontrtorpedowiec "Wicher" oraz mniejsze jednostki, zarówno wojskowe, jak i cywilne: statki pasażerskie, motorówki czy kutry rybackie.

Pierwsze Święto Morza okazało się tak wielkim sukcesem, także propagandowym, że aż do wybuchu II wojny światowej co roku w Gdyni oraz innych miastach II Rzeczpospolitej celebrowano polską obecność nad Bałtykiem.

Zdjęcie

Obchody Święta Morza w Gdyni. Kawalerzyści z 18 Pułku Ułanów Pomorskich podczas defilady /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obchody Święta Morza w Gdyni. Kawalerzyści z 18 Pułku Ułanów Pomorskich podczas defilady
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza