Władze Stanów Zjednoczonych przyznały Polakom prawo do rekrutacji do tworzącej się w Ameryce Armii Polskiej.

Zdjęcie

Obóz dla ochotników do Armii Polskiej w Niagara w Kanadzie /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obóz dla ochotników do Armii Polskiej w Niagara w Kanadzie
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

6 października 1917 roku Amerykanie, naciskani w tej kwestii przez szalenie popularnego w Stanach Zjednoczonych pianistę Ignacego Paderewskiego, zezwolili na formowanie polskich jednostek. Sam Paderewski gorąco agitował wśród Polonii, by zaciągała się do polskiego wojska.

Oficerowie rekrutacyjni działali w dwunastu punktach werbunkowych, które rozmieszczono w największych skupiskach Polonii.

Reklama

Zdjęcie

Obóz dla ochotników do Armii Polskiej we Francji w Niagara. Ochotnicy na tle baraków. /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Obóz dla ochotników do Armii Polskiej we Francji w Niagara. Ochotnicy na tle baraków.
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Rekruci kierowani byli na szkolenie do obozu wojskowego w Niagara of the Lake w Kanadzie.

Choć przyznanie Polakom prawa do tworzenia własnych oddziałów wojskowych na terenie Stanów Zjednoczonych było znaczącym gestem w stronę naszego narodu, to jednak obłożone zostało warunkami. Do Armii Polskiej nie mogli zaciągać się młodzi podlegający poborowi do armii amerykańskiej oraz jedyni żywiciele rodzin.

Zdjęcie

Fotografia grupowa uczestników misji generała Józefa Hallera w Nowym Jorku w 1918 roku. Widoczni w pierwszym rzędzie m.in.: generał Haller (1. z prawej) i Ignacy Jan Paderewski (w ubraniu cywilnym) /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Fotografia grupowa uczestników misji generała Józefa Hallera w Nowym Jorku w 1918 roku. Widoczni w pierwszym rzędzie m.in.: generał Haller (1. z prawej) i Ignacy Jan Paderewski (w ubraniu cywilnym)
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego


Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza

Więcej na temat:Ignacy Jan Paderewski