Po zwolnieniu z więzienia wojskowego na Antokolu w Wilnie w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął generał Włodzimierz Zagórski.

Zdjęcie

Generał Włodzimierz Zagórski w 1925 roku /Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego
Generał Włodzimierz Zagórski w 1925 roku
/Z archiwum Narodowego Archiwum Cyfrowego

Generał Włodzimierz Zagórski, jeden z najzagorzalszych przeciwników Marszałka Józefa Piłsudskiego, został aresztowany po zamachu majowym 15 maja 1926 roku. W trakcie bratobójczej walki generał Zagórski dowodził lotnictwem i miał m.in. wydać rozkaz zbombardowania budynków, w których przebywał Piłsudski.

Generał Zagórski, wraz z innymi internowanymi dowódcami, trafił do Wilna i został osadzony w więzieniu na Antokolu.

Reklama

W wyniku nacisku opinii publicznej, władze sanacyjne postanowiły zwolnić generała Zagórskiego z więzienia. Opuścił areszt 6 sierpnia 1927 roku i jeszcze tego samego dnia, w asyście oficerów, wsiadł do pociągu relacji Wilno-Warszawa.

W stolicy generał Zagórski wysiadł na stacji Warszawa-Dworzec Wileński. Kolejnym celem podróży miał być Belweder. Tam miał spotkać się z Piłsudskim. Do spotkania jednak nie doszło, gdyż generał Zagórski kazał się zawieźć rządową limuzyną, która odebrała go z dworca, do Łaźni pod Messalką na Krakowskim Przedmieściu. Po wejściu do budynku ślad po nim zaginął.

Złamane kariery. Losy przeciwników marszałka Piłsudskiego po zamachu majowym 1926 r.

Wydarzenia z maja 1926 roku wytworzyły w Wojsku Polskim arcyskomplikowaną sytuację. Oprócz dotychczasowych, niezatartych jeszcze różnic i niechęci pomiędzy oficerami legionowymi, austriackimi, rosyjskimi i pruskimi, pojawiło się kolejne poważne pęknięcie. Wiązało się z tym, kto opowiedział się... czytaj więcej

Oczekująca na niego rządowa obstawa stwierdziła, że dowódca uciekł. Piłsudczycy oświadczyli potem, że generał Zagórski zdezerterował. Oficjalnie oskarżono go o samowolne opuszczenie szeregów armii i wysłano za nim listy gończe.    

Tymczasem przeciwnicy sanacji oskarżyli obóz rządzący, że na ich polecenie niewygodny im wojskowy został uprowadzony, torturowany i zamordowany. Wszystko to dlatego, że generał Zagórski miał ponoć dysponować kompromitującymi Piłsudskiego materiałami o rzekomej współpracy Marszałka z wywiadem austro-węgierskim.

Jak pisał profesor Andrzej Garlicki w biografii "Józef Piłsudski 1867-1935", "nie ulega wątpliwości, że został on zamordowany. Ślady, choć skrzętnie zacierane, prowadzą do tzw. grupy pułkowników w obozie rządzącym. Przez to właśnie środowisko, wywodzące się w większości z I Brygady, Zagórski był od czasów legionowych znienawidzony. Nic więcej pewnego nie wiadomo".

Gdzie ukryto zatem ciało generała Górskiego? Ponoć w czasie II wojny światowej kilku mężczyzn przeszukiwało podziemia Cytadeli w poszukiwaniu cennych przedmiotów, które można było sprzedać na czarnym rynku. Natrafili oni w jednym z tuneli na zamurowaną ścianę. Po jej rozbiciu znaleziono szczątki mężczyzny. Czy były to zwłoki generała Zagórskiego?

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza