Po II wojnie światowej zagraniczne wyjazdy Polaków praktycznie zamarły. W samym 1950 roku w celach turystycznych wyjechało z kraju 181 osób. Po 1956 roku wyjazdy stały się łatwiejsze.

Zdjęcie

Zawiadomienie wydane przez Komendę Stołeczna Milicji Obywatelskiej w Warszawie dotyczące wydania paszportu na wyjazd czasowy do Anglii /Romuald Broniarek /Agencja FORUM
Zawiadomienie wydane przez Komendę Stołeczna Milicji Obywatelskiej w Warszawie dotyczące wydania paszportu na wyjazd czasowy do Anglii
/Romuald Broniarek /Agencja FORUM

8 czerwca 1956 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało zarządzenie, na mocy którego do wydawaniem paszportów upoważniono Milicję Obywatelską. Zajmowały się tym utworzone w komendach wojewódzkich wydziały paszportowe.

By uzyskać paszport, zainteresowany obywatel musiał wypełnić specjalne podanie i udać się do biura paszportowego w komendzie Milicji Obywatelskiej. Szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wymarzony dokument, musieli po powrocie z podróży zwrócić paszport na komendzie.

Reklama

Przypomnijmy, że w tamtych czasach wyjazdy zagraniczne możliwe były wyłącznie na zaproszenie. Natomiast w ramach grupowych wyjazdów dokumentami dysponował opiekun wycieczki. Tym samym w czasach PRL istniały dwa rodzaje paszportów: indywidualne i zbiorowe.

Milicja Obywatelska zajmowała się paszportami do 1 kwietnia 1964 roku, kiedy to Biuro Paszportów zostało włączone w resort Służby Bezpieczeństwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza