"Jeśli wewnątrz jest tak ładnie jak na zewnątrz, to zdaje się ludzie będą zadowoleni" – w ten sposób pierwszy sekretarz Edward Gierek ocenił efekty pracy na rosnącym osiedlu Ursynów.

Zdjęcie

Edward Gierek: "Budujecie na lata żeby ci, którzy będą tu mieszkali za 20-30 lat, nie mówili źle o was" /INTERIA.PL
Edward Gierek: "Budujecie na lata żeby ci, którzy będą tu mieszkali za 20-30 lat, nie mówili źle o was"
/INTERIA.PL

Mająca miejsce 7 stycznia 1977 roku wizyta Gierka na ursynowskim osiedlu miała oczywiście charakter propagandowy.

25 stycznia 1971 r. Edward Gierek: „Pomożecie?”

I sekretarz KC PZPR Edward Gierek i premier Piotr Jaroszewicz przybyli, 24 stycznia, na Wybrzeże, do Szczecina, by spotkać się ze strajkującymi robotnikami stoczni im. Adolfa Warskiego. czytaj więcej

Tego dnia pierwszy sekretarz KC PZPR wizytował budowane bloki mieszkalne przy ulicy Puszczyka. Z tej okazji klucze do nowego lokalu mieszkalnego otrzymał Wacław Oświt, jeden z pracowników budowlanych pracujących na Ursynowie.

Reklama

Na potrzeby kamer telewizyjnych Gierek, któremu towarzyszy pierwszy sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Alojzy Karkoszka, z uznaniem mówi o budowie.

"Ja obserwuję budowę tego osiedla od początku. Zresztą byliśmy inicjatorami tego. Muszę powiedzieć, że ładnie to wygląda. Jeśli wewnątrz jest tak ładnie jak na zewnątrz, to zdaje się ludzie będą zadowoleni" - ocenił

"Muszę powiedzieć, że sam układ budynków jest ładny" - komplementuje Gierek.

Pierwszy sekretarz przyznaje również, że budowa wyłącznie wysokich bloków nie jest słuszna.

"Dobrze, że nie wszędzie pchacie się do góry, wiecie, trzeba trochę tych niższych domów też" - mówi.

14 grudnia 1976 r. Uroczyste otwarcie Huty Katowice. "Dzieło całego narodu"

Największa inwestycja dekady Edwarda Gierka została z wielką pompą oddana do użytku 14 grudnia 1976 r. Inaugurację Huty Katowice zaszczycił premier Związku Radzieckiego Aleksiej Kosygin. czytaj więcej

W trakcie wizytacji Ursynowa Gierek szczerze przyznaje, że władze borykają się z rozwiązaniem problemu zapotrzebowania na mieszkania.

"Co robić, żeby nie tylko te zaległości nadrobić, ale i wyprzedzić plan, bo ludzie mieszkań potrzebują" - zastanawia się.

"Budujecie na lata, chodzi o to, żeby ci, którzy będą tu mieszkali za 20-30 lat, nie mówili źle o was" - zaznacza Gierek w rozmowie z robotnikami i planistami.

Niestety, piękne peerelowskie plany dotyczące Ursynowa miały się nijak do rzeczywistości. Osiedle zbudowano zakładając, że głównym środkiem komunikacyjnym mieszkańców będzie metro. Tym samym zaniedbano wewnętrzny układ ciągów drogowych. Co więcej, planowano zbudować piętrowe parkingi, na co zabrakło środków.

Gospodarskie wizyty Gierka

liczba zdjęć: 13

Artykuł pochodzi z kategorii: Kartka z kalendarza

Więcej na temat:Edward Gierek | ursynów