Wzór z polskiej historii? Weź udział w konkursie

Czy wiesz, że żołnierzem polskiej armii był niedźwiedź, a Huzarzy Śmierci nigdy nie zostali pokonani? Te i inne niezwykłe wydarzenia z historii Polski przypominają koszulki firmy Surge Polonia. Przedstawiamy top 5 niecodziennych wzorów nawiązujących do barwnych kart historii.

Czy wiesz, że żołnierzem polskiej armii był niedźwiedź, a Huzarzy Śmierci nigdy nie zostali pokonani? Te i inne niezwykłe wydarzenia z historii Polski przypominają koszulki firmy Surge Polonia. Przedstawiamy top 5 niecodziennych wzorów nawiązujących do barwnych kart historii.

Polska historia jest jak kopalnia diamentów - inspiracji nie brakuje. Surge Polonia przypomina nie tylko te najsłynniejsze wydarzenia czy symbole, lecz również te mniej znane, a często niezwykłe epizody i postaci. A wszystko w nowoczesnej stylistyce, nawiązującej m.in. do street artu. Poniżej znajdziecie pięć niecodziennych wzorów.

Miś Wojtek

To chyba najbardziej niezwykły żołnierz w historii polskiej wojskowości. Był niedźwiedziem brunatnym, który służył w II Korpusie gen. W. Andersa.

Przeszedł cały szlak bojowy z 22. Kompanią Zaopatrywania Artylerii - od Iranu aż po demobilizację w Wielkiej Brytanii (wojnę zakończył w stopniu kaprala).

Reklama

Brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino, nosząc ciężkie skrzynie z pociskami. Od tamtej pory jego wizerunek znalazł się na odznace 22. Kompanii.

Huzarzy Śmierci

Nigdy nie przegrali bitwy, a ich symbolem była trupia czaszka.

Dlaczego? Odwaga  i brawura tego dywizjonu kawalerii z czasów wojny polsko-bolszewickiej przeszła do legendy.

Wyróżniali się nie tylko śmiałością i zdecydowaniem, lecz także doskonałymi umiejętnościami. Stanowili elitę polskiej jazdy w czasie tamtej kampanii.

Obrona Wizny w 1939 roku

Tu centralnym motywem jest hełm spartański, ponieważ bitwa pod Wizną nazywana jest polskimi Termopilami.

Dlaczego? Przez dwa dni 720 polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa powstrzymywało tam niemiecki korpus pancerny liczący 42 tys. żołnierzy - podobnie jak garstka 300 Spartan potężną armię perską w wąwozie Termopile.

Obrona Wizny to jeden z najbardziej bohaterskich epizodów Kampanii Wrześniowej.

Odznaka spadochronowa

Otrzymywali ją polscy spadochroniarze (w tym także Cichociemni) z czasów II wojny światowej. Pikujący orzeł jest symbolem siły i odwagi żołnierzy z tych elitarnych formacji polskiej armii, którzy chcieli dostać się do Warszawy "najkrótszą drogą“.

Najbardziej znanym epizodem wojny z udziałem polskich spadochroniarzy jest operacja "Market Garden“ (przedstawiona w filmie "O jeden most za daleko“). Wzięła w niej udział 1. Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego.

Jej hasło brzmiało: "Surge Polonia“ (Powstań Polsko).

Dywizjon 302

Był pierwszym polskim dywizjonem sformowanym w Wielkiej Brytanii.

Jest mniej sławny niż Dywizjon 303, ale tylko dlatego, że w pierwszej części Bitwy o Anglię miał za zadanie osłonę południowo-zachodniej Anglii, mniej narażonej na ataki. Gdy piloci zostali przebazowani pod Londyn, natychmiast się wykazali.

Najwięcej sukcesów (ponad 10 pewnych zestrzeleń i 7 prawdopodobnych) odnieśli 15 września 1940 roku, w tzw. "Dniu Bitwy o Anglię“, kiedy powietrzne walki były szczególnie zacięte.

Żeby wygrać jedną z koszulek odpowiedz na pytanie: "Które z wydarzeń, postaci, motywów z historii Polski Twoim zdaniem powinno trafić na koszulkę i dlaczego?".

Na Wasze odpowiedzi czekamy do 4 marca pod adresem: fakty-konkurs@firma.interia.pl. W mailu prosimy o wskazanie rozmiaru (S,M,L,XL,XXL) oraz wybranego wzoru koszulki (Miś Wojtek, Huzarzy Śmierci, Obrona Wizny w 1939 r., Odznaka spadochronowa, Dywizjon 302) oraz przesłanie swoich danych osobowych ( imię i nazwisko, adres  oraz numeru telefonu).

REGULAMIN KONKURSU ZNAJDZIESZ TUTAJ!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: konkurs
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy