"Głos". Słowem o wolną Polskę

"Głos" to czasopismo, które na stałe wpisało się w historię Polski. Ta niezależna inicjatywa ma swoje korzenie w środowisku, które po strajkach w czerwcu 1976 roku, podjęło próbę pomocy prześladowanym i współtworzyło Komitet Obrony Robotników. Teraz, dzięki Justynie Błażejowskiej, która zebrała i opracowała teksty drukowane na łamach czasopisma, możemy zapoznać się z jego treściami. Ich autorami są między innymi osoby, które dziś sprawują wysokie funkcje w państwie - były premier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a także Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.

"Głos" powstał w środowisku związanym z pomocą robotnikom po strajkach i demonstracjach z czerwca 1976 roku. Pismo stawia sobie jednak cele nie tylko najbliższe. W "Głosie" od pierwszego numeru mówi się o tworzeniu warunków sprzyjających niepodległości i demokracji w Polsce - takie słowa znalazły się we wstępie zbioru publicystyki wydanym w 1980 roku przez paryski Instytut Literacki. Jego autorami byli Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Jakub Karpiński, który wówczas ukrywał się pod pseudonimem Marek Tarniewski. 

Reklama

Jarosław Kaczyński w wywiadzie udzielonym w czasie, gdy był premierem rządu RP, a spisanym przez Michała Karnowskiego i Piotra Zarembę i wydanym w 2006 roku pod tytułem "O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich", mówił o powstaniu "Głosu": "Na pewno wtedy także na zewnątrz stało się jasne, że KOR nie jest tak jednorodny, tak jednostronny. Wtedy tak tego nie widziałem, ale jak pokazały późniejsze wydarzenia, zwłaszcza po 1989 roku, grupa Michnika i Kuronia okazała się w dużej mierze kontynuacją 'Puław', frakcji 'liberałów' w partii komunistycznej z lat 1950. Macierewicz taką kontynuacją na pewno nie był. 

Jak piszą wydawcy: "Chcąc lepiej poznać dzisiejszy obóz rządzący, powinno się przeczytać tę książkę. Autorami esejów i artykułów w niej zawartych są wybitni naukowcy, pisarze i publicyści, politycy. Teksty te były niegdyś rozpowszechniane w podziemiu (od 1977 r.) w słynnym swego czasu miesięczniku "Głos", który od początku współredagował Antoni Macierewicz. Przedstawiają zmagania dwóch zasadniczych systemów pojmowania polskiej państwowości i polskiego patriotyzmu. Jeden z nich opiera się na współpracy z mającym się reformować obozem komunistycznym; autorzy "Głosu" wykazują błędność takiej koncepcji. Środowisko tego czasopisma było ściśle związane z powstałym we wrześniu 1976 r. Komitetem Obrony Robotników i nie wierzyło w możliwość przeistoczenia się komunistów w prawdziwych demokratów, w ludzi nagle oddanych narodowi polskiemu. Dziś wiadomo, że mieli rację, widzimy do czego doprowadziła kolaboracja z ludźmi, dla których polskość dawno straciła wartość. Kolaboracja ta została niestety na dość długo "uświęcona" przy Okrągłym Stole". 

AUTORZY: 

Bohdan Cywiński

Jakub Karpiński

Jan Olszewski

Jarosław Kaczyński

Jerzy Łojek

Krzysztof Łączyński

Krzysztof Wolicki

Ludwik Dorn

Marcin Gugulski

Piotr Naimski

Stanisław Krasnowolski

Stefan Kurowski

Wojciech Arkuszewski

Książka "Głos Niepodległości" ukazała się nakładem wydawnictwa Biały Kruk w 2016 roku. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy