25 maja 1948 roku na rotmistrzu Witoldzie Pileckim wykonany został wyrok śmierci komunistycznego aparatu władzy. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z córką bohatera.

Zdjęcie

Prezydent Andrzej Duda i córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz. /Eliza Radzikowska-Białobrzewska /PAP
Prezydent Andrzej Duda i córka Witolda Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz.
/Eliza Radzikowska-Białobrzewska /PAP

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, w 72. rocznicę zabójstwa rotmistrza Witolda Pileckiego spotkał się z jego córką, Zofią Pilecką. Pamięć o tym patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość - napisał po spotkaniu prezydent.

O spotkaniu Andrzej Duda poinformował na swoim koncie na Twitterze.

Reklama

"Przed chwilą rozmawiałem z Panią Zofią Pilecką, córką Rotmistrza Witolda Pileckiego. Pamięć o tym Patriocie i jego bohaterstwie umacnia naszą tożsamość. Przyszłość budujemy na doświadczeniach. Dziś wiemy, że kłótnie, spory i podziały nie służą Polskim sprawom. Patriotyzm łączy" - napisał Andrzej Duda.

"Wzór dla młodego pokolenia"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła w poniedziałek kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego w Warszawie. "Córka rotmistrza Pileckiego pani Zofia Pilecka powiedziała, że 'rotmistrz wciąż żyje, ponieważ do dnia dzisiejszego nie odnaleziono jego szczątków'. Coś w tym jest" - mówiła dziennikarzom Witek.

"Tacy żołnierze, bohaterowie jak rotmistrz Pilecki stali się wzorami dla młodego pokolenia od kilku lat, wtedy, kiedy o żołnierzach wyklętych zaczęto mówić głośno, kiedy w ogóle zaczęło się o nich mówić, bo przez lata musieli umrzeć na zawsze, nie wiadomo, gdzie są pochowani, a właściwie, gdzie są rzucone ich ciała" - podkreśliła marszałek Sejmu.

"The Times" opublikował fragment biografii Pileckiego

Brytyjski dziennik "The Times" opublikował w poniedziałkowym wydaniu fragmenty biografii rotmistrza Witolda Pileckiego zatytułowanej "Ochotnik" autorstwa brytyjskiego pisarza Jacka Fairweathera. Książka przed tygodniem otrzymała nagrodę Costa Book Awards za rok 2019 w... czytaj więcej

Jak dodała "zamysł komunistów o tym, żeby po tych ludziach ślad zaginął spalił na panewce, to się nie zdarzyło". "Młode pokolenie szukając dla siebie autorytetów nagle je odnalazło w takich ludziach" - zaznaczyła Witek. "Dziś jesteśmy winni rotmistrzowi Pileckiemu oddanie hołdu za jego życie, za jego działalność, za to, co zrobił dla Polski" - powiedziała marszałek Sejmu.

Upamiętnianie

"Rotmistrz Witold Pilecki to postać, którą na bardzo wiele lat skazano na zapomnienie. Pamięć o niej odzyskaliśmy głównie dzięki działalności patriotycznych organizacji pozarządowych. Musimy jednak nadal głośno przypominać niezwykłą biografię naszego Bohatera!" - napisał na swoim profilu na Facebooku wicepremier Gliński.

"Dlatego powołaliśmy instytucje takie, jak Instytut Pileckiego czy Muzeum Dom Rodziny Pileckich, a o Rotmistrzu przypominają w kraju i na świecie m.in. Muzeum II Wojny Światowej czy Polska Fundacja Narodowa. Cześć i Chwała Bohaterom!" - dodał.

Zdjęcie

Rotmistrz Witold Pilecki przed komunistycznym sądem w Warszawie w 1948 roku /Agencja FORUM
Rotmistrz Witold Pilecki przed komunistycznym sądem w Warszawie w 1948 roku
/Agencja FORUM

Minister kultury zachęcał także do dołączania do akcji Muzeum II Wojny Światowej - "Znicz dla Rotmistrza". "Niech czas epidemii nie będzie dla nas okresem urlopu od obowiązków patriotycznych. Wykorzystujemy nowoczesne technologie do upamiętniania naszej historii!" - zaapelował Gliński.

Ofiara systemu komunistycznego

72 lat temu w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, oficerze ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim, po upadku powstania trafił do niewoli niemieckiej.

Wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu gen. Władysława Andersa. Został schwytany przez UB, był torturowany i w 1948 r. skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano strzałem w tył głowy 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce jego pochówku nie zostało ujawnione przez władze komunistyczne. Prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono, wraz z innymi ofiarami, do dołów śmierci na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 - Orderem Orła Białego. We wrześniu ubiegłego roku na placu przed MIIWŚ w Gdańsku odsłonięto jego pomnik.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska walcząca

PAP/INTERIA.PL