Dzięki akcji pod kryptonimem "Sprawy paszportowe", organizowanej przez Aleksandra Ładosia i poselstwo w Bernie, udało się uratować 400 Żydów od Holokaustu. Archiwum Akt Nowych (AAN) przypomina te bohaterskie działania polskiego dyplomaty i udostępnia korespondencję na ten temat.

Zdjęcie

Korespondencja dyplomatyczna Aleksandra Ładosia, a także dokumenty Poselstwa w Bernie poświadczające jego działalność na rzecz ratowania Żydów z Holokaustu z zasobu Archiwum Akt Nowych /Archiwum Akt Nowych
Korespondencja dyplomatyczna Aleksandra Ładosia, a także dokumenty Poselstwa w Bernie poświadczające jego działalność na rzecz ratowania Żydów z Holokaustu z zasobu Archiwum Akt Nowych
/Archiwum Akt Nowych

Akcja była prowadzona przy wsparciu polskiego rządu na uchodźstwie.

W 1940 roku Aleksander Ładoś został mianowany Posłem RP w Bernie w Szwajcarii.

Reklama

Tam wraz z pracownikami placówki przez cały okres okupacji, prowadził akcję "Sprawy paszportowe", pod kryptonimem której organizował dla polskich Żydów paszporty krajów Ameryki Południowej. Ich posiadacze byli wywożeni z Polski do miejscowości Vittel we Francji i w ten sposób ratowani przed Holokaustem - przypomina AAN.

W zasobie Archiwum znajduję się korespondencja dyplomatyczna Aleksandra Ładosia, a także dokumenty poselstwa w Bernie poświadczające jego działalność na rzecz ratowania Żydów.

Aleksander Ładoś był politykiem związanym z PSL "Piast", znanym publicystą, ale przede wszystkim dyplomatą. W ramach swojej służby dyplomatycznej był członkiem delegacji polskiej na rozmowy pokojowe z Rosją Sowiecką w Mińsku i Rydze, uczestniczył w rozmowach Jana Dąbskiego z Adolfem Joffe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Polska walcząca